تبلیغات
انجمن علمی معماری - كاخ ورسای
 
انجمن علمی معماری
مرکز علمی کاربردی جامعه اسلامی کارگران مازندران
 
 
پنجشنبه 23 تیر 1390 :: نویسنده : علی دهپوری

اقامت‌گاه سلطنتی دربار فرانسه، در قرن هفدهم و به دستور لوئی چهاردهم در حومه پاریس ساخته شد. این كاخ عظیم كه از جمله خارق‌العاده‌ترین كاخ‌های كلاسیك جهان محسوب .

كاخ ورسای، اقامت‌گاه سلطنتی دربار فرانسه، در قرن هفدهم و به دستور لوئی چهاردهم در حومه پاریس ساخته شد. این كاخ عظیم كه از جمله خارق‌العاده‌ترین كاخ‌های كلاسیك جهان محسوب می‌شود، از سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسكو ثبت شده است.
كاخ ورسای و فضای سبز اطرافش با 800 هكتار وسعت، 700 اتاق، 12 مایل جاده، 200 هزار اصله درخت، 50 فواره، 2150 پنجره، 67 راه‌پله، 6 هزار تابلوی نقاشی، 1500 طراحی، 2100 مجسمه و 5 هزار قطعه مبلمان، پس از بیش از سه قرن كه از زمان ساخت آن می‌گذرد هنوز چشم هر بازدیدكننده‌ای را خیره می‌كند.
كاخ ورسای كه ولتر آن را «شاهكار سلیقه بد و عظمت» خوانده بود، در عرض چند دهه و بر اثر حسادت لوئی چهاردهم به كاخ یكی از وزرایش، در شكارگاه سلطنتی فرانسه ساخته شد. لوئی چهاردهم در سال 1682، به همراه قسمت اعظم دربار و اطرافیانش ــ جمعاً در حدود 20 هزار نفر ــ به كاخ ورسای نقل مكان كرد.
تاریخچه ورسای
لوئی سیزدهم معمولاً در جنگل‌های اطراف دهكده ورسای در حومه پاریس به شكار می‌رفت و در سال 1624 دستور داد تا كلبه شكاری در این مكان ساخته شود.
هنگامی كه لوئی چهاردهم در سال 1660 به قدرت رسید، به جستجوی مكانی در نزدیكی پاریس اما دور از هیاهوی شهر برآمد تا كاخ سلطنتی عظیمی در آن بنا كند. لوئی چهاردهم كه در میان جنگ‌های داخلی و جنگ قدرت اشراف فرانسه بزرگ شده بود، قصد داشت با گرد هم آوردن همه اشراف و درباریان زیر یك سقف، كنترل كامل دربار فرانسه را به دست بگیرد. او بالاخره تصمیم گرفت كلبه شكار كوچك ورسای را به كاخی عظیم تیدیل كند.
لوئی لووو، آرشیتكت مشهور فرانسوی، عملیات ساخت قصر را عهده‌دار شد و تا سال 1678 بر عملیات ساخت قصر نظارت داشت. در سال 1678 ژول هاردون مانسارت، دیگر آرشیتكت فرانسوی، سرپرستی ساخت ورسای را برعهده گرفت. از جمله بناهای مهمی كه او به نقشه اصلی كاخ اضافه كرد، می‌توان به كلیسا و تالار آینه‌ها اشاره كرد.
بالاخره لوئی چهاردهم در 6 می سال 1682 به همراه بیست هزار نفر از اطرافیانش به این كاخ نقل مكان كرد. اما تكمیل ساخت و ساز قصر تا سال 1688 به طول انجامید. تكمیل این قصر محصول همكاری سه مغز متفكر اصلی طرح، یعنی لوئی لووو (آرشیتكت اصلی)، شارل لوبرون (طراح باغ) و آندره لونوتر (مدیر تزئینات داخلی) بود.
هزینه‌ها و فایده‌های ورسای
كاخ ورسای چنان شكوه و عظمتی دارد كه اغلب بازدیدكنندگان امروزی می‌پرسند «چقدر خرج ساخت این كاخ شده است؟» این بازدیدكنندگان به خطا گمان می‌كنند كه ورسای تنها خانه‌ای است كه در ابعادی درخور خاندان سلطنتی فرانسه گسترش یافته است. لوئی چهاردهم با ساخت ورسای، آن را به خانه اشراف و مقر اصلی دربار فرانسه تبدیل كرد. لوئی چهاردهم خودش هم در ورسای ساكن بود و اتاق خواب او به گونه‌ای نمادین در مركز ردیفی طولانی و متقارن از ساختمان‌های به هم پیوسته قرار داشت. قدرتی كه تمام فرانسه را كنترل می‌كرد، از این مركز ساطع می‌شد.
ورسای خانه هزاران نفر از اشراف و نیز محل كار دربار و كارگزاران حكومت فرانسه بود. لوئی چهاردهم با كشاندن بخش اعظم اشراف به ورسای، از مقاومت آن‌ها در برابر ایجاد یك نظام پادشاهی قدرتمند و مركزیت یافتن قدرت جلوگیری كرد.
با این حال كاخ ورسای، كاخی بزرگ و مجلل بود و نگهداری آن هزینه‌های خاص خودش را هم داشت. در برخی منابع آمده است كه نگهداری از قصر و هزینه خورد و خوراك مستخدمان و خانواده سلطنتی، در مجموع 25 درصد كل درآمد حكومت فرانسه را به خود اختصاص می‌داده است. اما به گفته مورخان، این اعداد و ارقام ساخته و پرداخته ذهن كسانی است كه می‌خواهند زیاده‌روی‌های خاندان سلطنتی فرانسه را دلیل اصلی انقلاب كبیر این كشور نشان دهند. بنا بر محاسبات كارشناسی، به نظر می‌رسد هزینه اداره و نگهداری ورسای كمتر از 6 درصد درآمد كل حكومت فرانسه در آن زمان باشد.
اما گذشته از این هزینه‌ها، كارشناسان نقش ورسای در كاهش قدرت اشراف و مركزیت یافتن قدرت اداره كشور و نیز تأثیر این كاخ بر هنر و معماری فرانسه و كل اروپا را از جمله فواید آن برای كشور فرانسه ذكر می‌كنند.
امروز نیز كاخ ورسای با 10 میلیون بازدیدكننده در سال، یكی از مهم‌ترین جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری كشور فرانسه است.
تالار آینه‌ها
تالار آینه‌ها، زیباترین و مهم‌ترین بخش كاخ ورسای است. این تالار كه در سال ۱۶۷۸ ساخته شده است، در طبقه اول كاخ ورسای قرار دارد و 578 آینه در آن نصب شده است. تالار آینه‌ها ۷۳ متر طول، ۱۱ متر عرض و 12 متر ارتفاع دارد. این تالار ۱۷ پنجره دارد كه به سوی باغ باز می‌شوند و از هر پنجره می‌توان بخشی از باغ را مشاهده كرد. در واقع از این تالار می‌توان كل باغ اطراف كاخ را دید.
روبروی پنجره‌ها آینه‌های بلند قدی قرار دارد كه تصویر باغ در آن‌ها منعكس می‌شود. چهل لوستر بزرگ از سقف بلند تالار آویزان است. مجسمه‌ای مرمرین از لوئی چهاردهم نیز زینت‌بخش این تالار است. تمام عروسی‌ها، جشن‌ها و مراسم تاجگذاری، از جمله تاجگذاری ژوزفین در زمان ناپلئون بناپارت در این تالار صورت می‌گرفته است.
تالار آینه‌ها نه تنها سمبل اقتدار پادشاهان فرانسه است، بلكه در دوران بعد از انقلاب فرانسه نیز نقشی كلیدی داشته است. در سال ۱۹۱۹ و در جریان جنگ جهانی اول اغلب تصمیم‌های مهم و قراردادها در این سالن منعقد می‌شد.
بازسازی 400 میلیون یورویی ورسای
در حال حاضر كاخ ورسای به موزه‌ای برای بازدید عموم تبدیل شده است و با بیش از 10 میلیون بازدیدكننده در سال، بزرگترین جاذبه گردشگری فرانسه به حساب می‌آید.
عملیات مرمت و بازسازی كلی این كاخ از سال گذشته و با بودجه‌ای معادل 400 میلیون یورو آغاز شده است و به پیش‌بینی كارشناسان این پروژه بیش از 20 سال به طول خواهد انجامید.
ژان ژاك آیاگون، وزیر فرهنگ فرانسه در مورد بازسازی این كاخ می‌گوید «این نخستین بازسازی اساسی ورسای از اوایل قرن نوزدهم به بعد است و بزرگترین پروژه بازسازی و مرمت فرانسه پس از بازسازی و تعمیر موزه لوور در اواخر قرن بیستم محسوب می‌شود.»
هدف مرحله اول عملیات بازسازی ورسای، كه تا اواخر سال 2009 به طول خواهد انجامید، ایمن سازی این كاخ است: تعمیر بویلر‌ها و دستگاه‌های گرم‌كننده كاخ كه چندبار ورسای را تا مرز انفجار پیش برده‌اند؛ تعویض سیم‌كشی و سیستم الكتریسیته كاخ كه به دهه 1940 تعلق دارد و تعویض دزدگیرها و سیستم اطفای حریق كه خود به آثاری عتیقه تبدیل شده‌اند.
فردریك دیدیه، آرشیتكت ارشد كمیسیون بناهای تاریخی فرانسه، می‌گوید «مقایسه پروژه بازسازی كاخ ورسای ممكن است از نظر ابعاد و عظمت با بازسازی موزه لوور قابل مقایسه باشد، اما از نظر هدف پروژه به كلی متفاوت است. در مورد لوور، یك موزه مدرن درون یك قصر قدیمی ساخته می‌شد، اما ورسای، خود یك موزه است.»

نوع مطلب : اخبار معماری، 
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی دهپوری
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
. .
.
.
.

فال حافظ


. .

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

.
مشاهده جدول کامل لیگ برتر ایران