تبلیغات
انجمن علمی معماری - کاخ کرملین
 
انجمن علمی معماری
مرکز علمی کاربردی جامعه اسلامی کارگران مازندران
 
 
پنجشنبه 23 تیر 1390 :: نویسنده : علی دهپوری

كرملین مجموعه استحكاماتی تاریخی مشرف به میدان سرخ در شهر مسكو است. این مجموعه شامل كاخ كرملین، كلیسای جامع كرملین و و دیوارها و برج‌هایی است كه این مجموعه را در خود محصور كرده است. این مجموعه كه پیش از این اقامتگاه خاندان سلطنتی روسیه و در حال حاضر مقر رسمی رئیس جمهور فدراسیون روسیه است، از سال 1990 به همراه میدان سرخ در فهرست میراث جهانی یونسكو ثبت شده است.
كرملین (كه در زبان روسی به معنی ارگ است)، هسته مركزی شهر مسكو است كه در قرن پانزدهم دركرانه شمالی رود مسكو ساخته شده و شامل تعدادی كاخ و كلیسا است. كرملین مثلث‎شكل با جهت شمالی دارای ضلع‎هایی به طول 750 متر است.
احداث كرملین در تاریخ 19 ژوئیه سال 1485 پایان یافت. ابتدا دیوار آجری كرملین در كنار رودخانه مسكو بنا شد، زیرا اقوام تاتار اغلب از آن جهت حمله می‎كردند. كل عملیات ساختمانی احداث این كاخ در مجموع 10 سال به طول انجامید. كرملین جدید را بر روی كرملین قدیم كه از سنگ سفید بود بنا كردند. هنگام احداث كرملین جدید، دیوارهای قبلی را در حد امكان باقی گذاشتند و فقط دور آن‌ها را دیوارهای آجری كشیده و آنها را بلندتر و ضخیم‎تر و محكم‎تر كردند. كاخ بزرگ كرملین در سال 1849 شكل كنونی خود را به دست آورد. كاخ جدید 125 متر طول داشت و دارای 700 اتاق از جمله آپارتمان‎های شخصی خانواده شخص اول كشور بود. در سال 1961 عمارت جدیدی به نام كاخ كنگره‎ها كرملین اضافه شد. از كاخ كنگره‎ها برای اهداف گوناگون استفاده می‎كنند. برای اجرای نمایش‎های تئاتری و جشن‎های عمومی. سالن بزرگ آن برای 6 هزار نفر درنظر گرفته شده است. این كاخ دارای 800 اتاق جداگانه از جمله سالن‎ها، رخت‎كن، راهرو و اتاق‎های اختصاصی، اتاق مطبوعات و اتاق‎هایی برای خدمه فنی است. برای ساخت این كاخ فقط 16 ماه وقت صرف شد و جایزه لنین به طراحان و معماران آن تعلق گرفت.

كلیساهای كرملین
بزرگترین كلیسای كرملین مسكو، كلیسای جامع اوسپنسكی است كه در طی سال‎های 1475 تا 1479 ساخته شده و تزارهای روسیه در آنجا تاج‌گذاری می‎كردند.
كلیسای جامع بلاگووشچنسكی (ساخته شده در سال‎های 1484 تا 1489) نیز محل عبادت مسیحی تزارها محسوب می‎شد. كلیسای جامع آلكساندروفسكی نیز در اوایل قرن شانزدهم بنا گردید، محل دفن امرای مسكو و تزارهای روسیه از قرن چهاردهم تا پطركبیر می‎باشد. برج ناقوس ایوان سوم كه در قرن شانزدهم بنا شده، بیش از 80 متر ارتفاع دارد. در نزدیكی این برج بزرگترین ناقوس جهان موسوم به ناقوس تزار قرار دارد كه دارای 6 متر ارتفاع و 200 تن وزن است و در سال 1586 ریخته شده است. كنار باروهای كرملین كاخ‎های بزرگی قرار دارد كه از جمله آ‌نها می‎توان به كاخ گنبددار شورای وزیران شوروی (از قرن هجدهم)، بنای صدر هیأت رئیسه شوروی، كاخ بزرگ كرملین (از اواسط قرن نوزدهم) اشاره كرد.
كرملین تا سال 1712 كه پطركبیر پایتخت را به سنت‎پترزبورگ منتقل كرد، مقر تزارهای روسیه بود. در سال 1918 كه بلشویك‎ها مسكو را به پایتختی برگزیدند، كرملین به مركز اصلی دولت و نهادهای حزب كمونیست تبدیل گردید ولی از سال 1955 بازدید از آن برای عموم آزاد شد.
كرملین جایی است كه تمام راه‎های روسیه به آنجا ختم می‎شود. در این جا ایوان مخوف و استالین حكومت كردند، ناپلئون از كرملین آتش‎گرفتن مسكو را تماشا كرد، لنین دیكتاتوری پرولتاریا را شكل داد وگورباچف سقوط كمونیسم را رقم زد.

برج‎های كرملین
هر یك از برج‎های كرملین شامل چند طبقه هستند. برج‎های گوشه‎ای را برای تسهیل عملیات دفاعی به شكل مدور و یا چند ضلعی و بقیه برج‌ها به شكل چهار ضلعی ساخته می‌شدند.
از جمله برج‎های معروف كرملین می‎توان از برج اسرار (تاینایا) كه قدیمی‎ترین برج است و برج اسپاسكایا نام برد. ساعت روی برج اسپاسكایا (یكی از زیباترین برج‎های كرملین به ارتفاع 67 متر) در سال52-1851 نصب شده است. در زمان انقلاب اكتبر برج و ساعت بر اثر اصابت گلوله صدمه دیدند، اما به دستور لنین این ساعت تعمیر شد. ساعت كرملین هر 15 دقیقه زنگ می‎زند و زنگ‎های بزرگ آن هر ساعت وقت را اعلام می‎كنند. وزن زنگ‎ بزرگ 2 تن و كل مجموعه ناقوس‎ها 25 تن است. این مجموعه سه طبقه برج اسپاسكایا را اشغال كرده است. طول عقربه دقیقه‎شمار این ساعت 28/3 متر است.
اما برج اوگلاوایا آرسنال به ارتفاع 2/60 متر محكم‌ترین برج كرملین است. پایه‎های این برج در اعماق زمین جا گرفته است و ضخامت دیوارهای آن 4 متر است. از این برج نه تنها به عنوان دفاع بلكه برای پنهان كردن چشمه‎ای كه تا كنون نیز وجود دارد استفاده می‎كردند. بلندترین برج كرملین برج ترویتسكایا با ارتفاع 76 متر است. این برج تقریباً 10 متر بلندتر از برج اسپاسكایا است. دروازه ترویتسكایا از سال‎ها قبل به عنوان دروازه ورود مقامات رسمی به كرملین مورد استفاده قرار می‎گیرد
در بالای 5 برج بلند دیوار كرملین ــ یعنی برج‌های اسپاسكی، ترویتسكی، نیكولسكایا، بوروویتسكایا و ودووزدنایا ــ 5 ستاره سرخ شب و روز در حال درخشیدن هستند. این ستاره‎ها به مناسبت سالگرد انقلاب اكتبر در سال 1937 نصب شدند. چارچوب این ستاره‌ها از پوشش طلاست و شیشه‎هایی از یاقوت قرمز بدنه آن را پر كرده است. هر یك از این ستاره‌ها به وسیله یك لامپ 5 هزار ولتی روشن می‎شود. این ستاره‎ها طوری طراحی شده‌اند كه با وجود وزن بین 1 تا 5/1 تنی خود هنگام وزش باد به نرمی تكان می‎خورند.

میدان سرخ
میدان سرخ كه مهم‌ترین میدان مسكو و روسیه است، در بیرون باروهای شرقی كرملین واقع شده و حدود 72 هزار متر مربع وسعت دارد. این میدان در اوایل قرن پانزدهم به عنوان بازار ساخته شد و در قرن شانزدهم به میدان تثلیث مشهور شد. از اواسط دهه 1660 نام این میدان به كراسنایا پلوشاد یا میدان سرخ تغییر یافت. موزه دولتی تاریخ روسیه، كه در قرن نوزدهم ساخته شده است، در ضلع شمالی این میدان واقع است. كلیسای جامع سنت‎باسیل كه در قرن شانزدهم بنا شده نیز در جنوب میدان واقع است كه بیشتر به عنوان یك بنای تاریخی مورد بازدید توریست‎ها قرار می‎گیرد و مراسم مذهبی در آن اجرا نمی‎شود. این كلیسا به عنوان بنای یادبود فتح خان‎نشین قازان توسط ایوان مخوف در سال 1552 بنا شد. چند سال پیش در شمال میدان سرخ كلیسای كوچكی ساخته شد كه مورد استقبال زیاد بازدیدكنندگان میدان سرخ و مسیحیان متدین قرار گرفت.
بعد از آن كه میدان سرخ از حالت بازار خارج شد بناهای یادبودی در آن نصب شد. در مقابل كلیسای جامع سنت ‎باسیل مجسمه یادبود مینین و پوژارسكی قرار دارد كه اولین مجسمه یادبود مسكو به شمار می‎رود و در سال 1818 ساخته شده است. مقبره لنین نیز در سال 1924 در كنار دیوار كرملین بنا شد. این بنا یكی از شاهكارهای معماری شوروی سابق به حساب می‎آید. در 27 ژانویه سال 1924 اولین نسخه این مقبره كه موقتی و از چوب ساخته شده بود در میدان سرخ ظاهر شد. این مقبره به شكل هرم پله‎ای بود كه بازدیدكنندگان از پله‎های سمت راست وارد و از پله‎ای سمت چپ خارج می‎شدند. بعد از گذشت دو ماه از ساخت آن، مقبره موقت بسته شد و ساخت مقبره چوبی جدید آغاز شد كه از ماه مارس تا اوت سال 1924 به طول انجامید. این مقبره به شكل یك هرم بزرگ پله‎ای ساخته شد (ارتفاع آن 9 متر و و طول آن 18 متر بود). چوب‌های مقبره را با لاك روغنی رنگ كرده بودند كه در نتیجه این عمارت رنگ قهوه‎ای روشن به خود گرفت. بعد از 5 سال ساخت آخرین نسخه مقبره، یعنی نسخه سنگی آن آغاز شد (ژوئیه 1929 تا اكتبر 1930). مقبره سنگی از نظر طرح شبیه مقبره چوبی است. بازدیدكنندگان از در اصلی وارد می‎شوند و از پله‎های عریض سه متری سمت چپ پایین رفته و وارد سالن عزاداری می‎شوند. سنگ‎های به كار برده شده در عمارت، سنگ مرمر و سنگ خارا است. طول مقبره با توجه به نمای عمارت 24 متر و ارتفاع آن 12 متر است.
یكی دیگر از بخش‎های جدیدی كه در سال‌های اخیر (سال 1995) به میدان سرخ اضافه شده است دروازه ورودی آن است كه البته در ابتدای ساخت این میدان به عنوان بازار وجود داشته اما بعدها چون میدان سرخ برای رژه و نمایش جنگ‎افزار و ماشین‎های سنگین مورد استفاده قرار می‎گرفته، مجبور به تخریب آن شده‌اند. در زمان جشن‌های هشتصد و پنجاهمین سالگرد تأسیس شهر مسكو تصمیم گرفته شد نمای میدان سرخ تا حد امكان به حالت اولیه آن برگردانده شود و به همین دلیل این دروازه بسیار زیبا كه كلیسای كوچكی هم در داخل دیوار آن بنا شده است به میدان سرخ اضافه شد. روی سنگ‌فرش جلوی این كلیسای كوچك صفحه‌ای فلزی قرار دارد كه نام آن كیلومتر صفر است. یعنی تمام مسیرها از مسكو به نواحی دیگر از این نقطه حساب می‎شود.

نوع مطلب : اخبار معماری، 
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی دهپوری
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
. .
.
.
.

فال حافظ


. .

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

.
مشاهده جدول کامل لیگ برتر ایران