تبلیغات
انجمن علمی معماری - مسجد
 
انجمن علمی معماری
مرکز علمی کاربردی جامعه اسلامی کارگران مازندران
 
 
پنجشنبه 24 شهریور 1390 :: نویسنده : علی دهپوری


معماری در اسلام با مسجد آغاز می شود زیرا ,اولاُ  قرآن معماری مسجد را صفت مؤمنان به خدا و قیامت می داند و ثانیاُ  مسجد تمام کارکرد های معماری را یکجا در خود داشت . روبرت هیلن برند در کتاب معماری اسلامی خود مسجد را جلوه ی کلیه ی رمز و راز های معماری عر فانی اسلامی و قلب آن می داند و معتقد است از همان ابتدا نقش نمادین آن برای مسلمانان آشکار بود . معماری مسجد در اهدافش و روحانیتی که می آفریند از باطن قرآن مقدس الهام می گیرد .حتی چهره های ظاهری آن ها به گونه ای شکل گرفته تا از طریق رمز و تمثیل با روشی خیره کننده اسماءو صفات الموهبت را جلوه گر نماید.

معماری مسجد نمادین ترین عمل یعنی گذر از دنیا به عالمی دیگر (روحانی)استکه تیتوس بورکهارت دروازه ی آن را در بهشت و در رحمت الهی می داند . فضای درون مسجد به گونه ای طراحی شده که هر گونه تراکم و انجماد و کشش را که مانع گسترش کلام در فضای نا محدود و یک دست شود خنثی کند . فضایی سرشار از توازن که روح در آن به جای تمرکز در قالب و شمایلی خاص همه جا هست و حضور دارد. همانطور که گفتیم معماری بنا های دیگر متأثر از مسجد است حتی طراحی شهری و این امر به گونه ای بسیار دقیق از اصل وحدت و انسجام سرچشمه میگیرد.

تزئینات

تزئین درمعماری بدنه دیوار ها و ستون ها را در خود محو می کند و به ایجاد خلاء کمک می کند و در ایجاد سطوح وسیع سفید که ویژگی اصلی درون فضاهای اسلامی است می افزاید. تیتوس بورکهارت می گوید: معماری اسلامی یک سنگ را با حکاکی و تزئینات اسلیمی و تبدیل سازی به مقرنس به سبکی ماوراءی نزدیک می کند که با آمیزش با نور و

رنگ و روح در آن دمیده می شود.


هنر اسلامی عناصری را حفظ می کند که جاودانه و معتبرند و به همین دلیل سراغ هندسه رفت که فارق از زمان و مکان است و حدود ندارد. تزئین هندسی با تبدیل سطح به بافتی از رنگ ها و نوسان سایه روشن ها از تمرکز ذهن بر هر صورتی که من بگوید و اثبات خود را داشته باشد جلو گیری می کند. نماد های گیاهی اسلیمی ها و ختاییها و خطوط و نقوش منتظم و هندسی نماد عالم ملکوت و مثالند که عاری از زمان و مکانند و با رنگ های ملایم و تضاد های دلنشین چشم را از توجه به موضوعی خاص عبور داده و در پس پیچ و خم ها که از مرکز دایره پدید آمده اند با آهنگی دلنشین انسان را به آرامش و سفر به ملکوت دعوت می کند.

نوع مطلب : سبکهای معماری، 
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی دهپوری
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
. .
.
.
.

فال حافظ


. .

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

.
مشاهده جدول کامل لیگ برتر ایران