تبلیغات
انجمن علمی معماری - قدرت رنگ در دكوراسیون
 
انجمن علمی معماری
مرکز علمی کاربردی جامعه اسلامی کارگران مازندران
 
 
پنجشنبه 21 مهر 1390 :: نویسنده : علی دهپوری
رنگ‌ها دارای نیروی خاصی هستند و هر یك از طیف‌ها یك احساس عمیق را در محیط القا می‌كنند. برای مثال تصور كنید كه در یك اتاق به رنگ زرد كره‌ای هستید در این صورت به راحتی می‌توانید اشعه‌های نورانی و روشن را كه به سمت شماقدرت رنگها در دكوراسیون می‌آیند ببینید و احساس كنید. مشغول گرفتن حمام آفتاب هستید و یا  در یك اتاق آبی قرار گرفته اید، مطمئناً آرامشی كه به شما القا می‌شود غیر قابل وصف است. رنگ تنها آن چیزی نیست كه به چشم خود می‌بینید در حقیقت رنگ به شما می‌گوید كه از نظر روحی و جسمی در چه سطحی به سر می‌برید. این قدرت نهفته رنگ‌هاست.
اكثر ما در حال حاضر رنگ‌های خاص خود را داریم. رنگ ها عمیقا بر حالات، روحیه، رفتار و روربط عمومی و اجتماعی تاثیر می‌گذارند و سبب می‌شوند شما شدیدا احساس اعتماد به نفس و یا احساس نشاط و سرزندگی كنید و همچنین این امكان وجود دارد كه احساس كسلی و بی حوصلگی را به شما القا كنند. رنگی كه برای دكوارسیون اتاق‌های منزل خود انتخاب و استفاده می‌كنید نیز عمیقا در حالات روحی و روانی حاکم در منزل شما موثر است. بنابراین به نقش و تاثیر انواع رنگ‌ها در محیط توجه داشته باشید و از آن ‌ها مطلع شوید تا انتخابی صحیح و مفید داشته باشید و بتوانید از محیط پیرامون خود لذت ببرید.
برخی از رنگ‌ها وجود دارند كه تاثیر بسیار مثبتی را در محیط اعمال می‌كنند، اما اكثر طراحان و افراد از بكار بردن آن رنگ‌ها در دكوراسیون داخلی اجتناب می‌كنند یا شاید از بكار بردن آنها به نحوی خجالت می‌كشند! در حالی كه به شما توصیه می‌كنیم چنانچه از تاثیر مثبت یك رنگ خاص مطلع هستید آن را بكار ببرید و تنها به چند رنگ تكراری بسنده نكنید. شما می‌توانید از رنگ‌ها نه فقط برای دیوار و سطوح بلكه در كوسن، پرده و دیگر اشیاء نیز استفاده کنید و آن ها را به اتاق‌های خود دعوت كنید و از تاثیرات آن‌ها بهرمند شوید.

چه كسی بهتر از خود شما می‌تواند بگوید كه كدام رنگ بیشتر مورد علاقه و مناسب شماست؟! و چه چیز بهتر از تجربیات شما قادر است احساس شما را در مورد یك رنگ بیان كند بنابراین برای انتخاب رنگ می‌بایست وقت بگذارید و مقداری روی آن تامل كنید زیرا رنگی كه برای منزل خود انتخاب میِ‌كنید در حقیقت حالات، احساسات و زندگی شما را رقم می زند و آنرا شكل می‌دهد.


قدرت رنگها در دكوراسیون
چه رنگی برای اتاق های منزلم مناسب است و چگونه رنگ مناسب خود را انتخاب كنم ؟! چنانچه شما جزو افرادی هستید كه محیط زندگی و دكوراسیون آن برایتان اهمیت دارد، بی شك این سوال ذهن شما را به خود مشغول می كند.برای یافتن پاسخ این سوال مباحث جدیدی را در زمینه رنگ در نظر گرفته ایم كه با مطالعه آن ها می توانید براحتی پاسخ های خود را پیدا كنید.

برای اینكه رنگ خودتان را پیدا كنید سعی كنید كمتر از واقعیات استفاده كنید و بیشتر از قوه تخیل خود بهره بگیرید! چشم خود را ببندید و خود را در دنیای خیالی تصور كنید, ببینید خود را به چه رنگی می بینید. با هر رنگی كه خود را دیدید، آن رنگ رنگ شماست! برای مثال ممكن است خود را به رنگ صورتی ببینید, در این صورت رنگ شما رنگ صورتی می باشد, اما این بدان معنا نیست كه شما باید تمام اتاق خود را به رنگ صورتی درآورید! شما می توانید از قرار دادن یك دسته گل میخك صورتی در گلدان روی میز, استفاده از روكش صورتی رنگ برای كوسن ها، یا صندلی های میز غذاخوری شروع به دعوت رنگ صورتی به دكوراسیون منزل خود كنید. در همین حد رنگ صورتی بخشی از دنیای رنگی موجود در خانه شما شده است؛ اما ممكن است تمایل داشته باشید دیوارهای اتاق خود را به رنگ صورتی نقاشی كنید، در این صورت شما باید طیف مناسبی از رنگ صورتی را با توجه به ویژگی های اتاق مورد نظر انتخاب كنید. برای مثال چنانچه اتاق مورد نظر نورگیر مناسبی ندارد و رو به جنوب قرار گرفته است، استفاده از صورتی ملایم و براق می تواند تا حد زیادی گرما و درخشندگی را به اتاق دعوت كند.
قدرت رنگ ها در دكوراسیون

اغلب اوقات شما با تغییر فصول و شرایط روحی و احساسیتان، احساس نیاز به تغییر رنگ محیط پیرامون و خلق یك تركیب رنگی جدید پیدا می كنید. در نهایت مهم این است كه شما معجزه رنگ ها و تاثیراتی كه هر كدام از آن ها در زندگی شما دارند را بدانید تا بتوانید با استفاده اصولی از انواع رنگ ها از زندگی خود لذت ببرید.


در این سری از مباحث رنگ ها قصد داریم در مورد  8 رنگ مهم و پر كاربرد را به شما معرفی كرده و به اختصار ویژگی و كاربرد هر یك از آنها را در طراحی داخلی ذكر كنیم.


نگاه اجمالی به ویژگی رنگ ها:


رنگ زرد:

ویژگی:درخشندگی,حس خوش بینی و دلگرمی. رنگ زرد باعث بهبود فعالیت های ذهنی و بیشتر شدن اشتها نیز می شود .
كاربرد: در آشپزخانه, اتاق كارو اتاق نشیمن هم چنین به ندرت و بصورت خیلی ناچیز در اتاق خواب بزرگسال می توان از رنگ زرو استفاده كرد اما استفاده از این رنگ در اتاق نوزادان توصیه نمی شود.
 
رنگ نارنجی:
ویژگی: رنگیست بسیار گرم, محرك و شادی آور كه گرمابخش محیط می باشد.
كاربرد:در ورودی و راهروها, اتاق غذاخوری و اتاق نشیمن. رنگ نارنجی رنگی محرك است بنابراین می توان از آن به مقدار كم و بصورت ملایم در اتاق خواب و اتاق كار نیز استقاده نمود.

رنگ قرمز:

ویژگی: قرمز رنگ عشق,تحرك و انرژی است.قرمز ضربان قلب را افزایش می دهد و باعث نشاط و سرزندگی می شود.
كابرد:در اتاق غذاخوری,آشپزخانه, راهروها و اتاق بازی كودكان. از آنجا كه قرمز میزان ضربان قلب را افزایش می دهد توصیه می شود از این رنگ بصورت محتاطانه در اتاق خواب و اتاق كار استفاده شود.

رنگ صورتی:

ویژگی: رنگ آرامش,احساس قوت قلب و لطلفت است.صورتی رنگی است كه احساس آرامش و تكامل  را القا می كند.
كاربرد:در اتاق خواب,اتاق كودك, اتاق نشیمن,سرویس های بهداشتی و هال . صورتی تا حدودی باعث كم شدن اشتها می گردد بنابراین استفاده از آن در آشپزخانه و اتاق نشیمن توصیه نمی شود.

رنگ بنفش تیره:

ویژگی: رنگی الهام بخش و موقر است حی هدف مندی و انگیزه را در فرد القا می كند.
كاربرد: در اتاق خواب و اتاق نشیمن.هم چنین از طیف ملایم ان مثلا بنفش یاسی نیز برای اتاق نشیمن ,اتاق خواب و سرویس های بهداشتی  مناسب می باشد.

رنگ آبی:

ویژگی:رنگ آرامش,التیام و رهاییست.آبی یك محبوبیت جهانی دارد كه همواره در همه جا سمبل رفع تنش و خستگی است و باعث ارتقای روابط می گردد.
كاربرد:در اتاق كار و اتاق مطالعه, سرویس بهداشتی , اتاق نشیمن و اتاق خواب.آبی رنگ آرامش است بنابراین از آن بصورت هوشمندانه و بسیار كم در هال و آشپزخانه و جاهایی كه در آن فعالیت هایی صورت می گیرد استفاده كنید.

رنگ سبز:

ویژگی: رنگ سبز رنگ آرامش و نشاط است هم چنین سبز رنگ هماهنگی و عدالت است.
كاربرد:این رنگ در اكثر فضاها قابل استفاده است و چون رنگ هماهنگی است می توان آن را با رنگ های دیگر تركیب كرد.

رنگ قهوه ای:

ویژگی:  رنگ راحتی و رنگ طبیعت است. با اینكه رنگ قهوه ای جزو رنگ های اصلی چرخه رنگ نیست اما دارای قدرت فوق العاده ای می باشد.
كاربرد: در بسیاری از اتاق ها  مخصوصا در اثاثیه و مبلمان
نوع مطلب : اخبار معماری، 
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی دهپوری
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
. .
.
.
.

فال حافظ


. .

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

.
مشاهده جدول کامل لیگ برتر ایران